ALERGOLOŠKI TESTOVI

 Alergološki testovi se rade kod pacijenata koji imaju simptome alergijskih bolesti i pomažu pri dijagnostici alergijskih reakcija. 

▪ Testovi su bezbolni i bezbedni i traju oko 20-30 minuta.
▪ Osnovni alergološki test je Prick test-kožni test kojim se dokazuje preosetljivost organizma na najčešće zastupljene alergene iz hrane i spoljašnje sredine: polen, buđ, bakterije, grinje, kućna prašina, životinjska dlaka, dim duvana... 
▪ Kožni test je koristan kod ranih alergijskih reakcija koje su posredovane antitelima klase IgE. Najčešće su: alergijski konjuktivitis i rinitis, astma, koprivnjača...
Na unutrašnju stranu podlaktice nanosi se kap rastvora ispitivanog alergena. Posle nekog vremena na tom mestu se pojavljuje svrab, crvenilo i otok čime se potvrđuje da postoji alergija.
▪ Epikutani testovi pomažu pri utvrđivanju uzročnika kontaktnih alergija. Evidentiranjem alergena koji dovode do pojave ekcema i kontaktnog alergijskog dermatitisa dolazi do bržeg lečenja izbegavanjem određenih, provocirajućih alergena.
▪ Test se izvodi tako što se na kožu leđa zalepi flaster na kome su standardni alergeni. Flaster se skida posle 48h, nekad 72h. Tokom nošenja flastera bitno je da se ne kvasi ta regija. Ukoliko postoji alergija na koži će se na određenom mestu pojaviti svrab, crvenilo, mehurići.

...
Pročitajte više

KOPRIVNJAČA (URTIKARIJA)

Koprivnjača (urtikarija) je naziv dobila po biljci (urtica – kopriva), jer promene koje se javljaju na koži izgledaju kao ožarene od koprive.

▪ Predstavlja jednu od najčešćih manifestacija alergije.

Različiti su uzroci koji mogu dovesti do alergije:

▫ ujedi, ubodi, otrovi insekata

▫ životinjska dlaka                                                                                               

▫ određena vrsta hrane, aditivi u hrani

▫ izlaganje dejstvu sunčevih zraka, solarijumi

▫ hladnoća

▫ ogrebotine

▫ različiti lekovi

▫ kozmetički i hemijski  proizvodi

▫ psihički problemi, stres

▫ poremećaji endokrinog sistema

▫ infektivne bolesti

▫ sistemske bolesti vezivnog tkiva

▫ onkološke bolesti

 

▪ U slučajevima kada je uzročnik nepoznat govori se o idiopatskoj urtikariji.

▪ Promene na koži su ograničene, crvene boje, sa prisutnim žarenjem i svrabom. Nastaju naglo, gube se i javljaju se nove. Plihovi mogu biti ispunjeni krvlju, tečnošću, različite veličine, u nekim slučajevima se slivaju i zahvataju veliku površinu (urticaria generalisata).

▪ Osim promena na koži mogu biti prisutni otoci različitih delova tela (kapci, jezik, usne...), dijareja, kijanje, teškoće sa disanjem.
 

▪ POSTAVLJANJE DIJAGNOZE:

▫ Najvažnije je otkriti šta je uzrok pojave koprivnjače.

▫ Lekar posle anamneze, obavljenog kliničkog pregleda i dodatnih analiza postavlja dijagnozu.
 

▪ LEČENJE:

▫ U lečenju se primenjuje najčešće simptomatska terapija, antihistaminici, kortikosteroidi..

...
Pročitajte više