ANALIZA HORMONA

Štitna žlezda proizvodi hormone: trijodtironin (T3), tiroksin (T4), kalcitonin.
Tireo stimulišući hormon (TSH) luči prednji režanj hipofize i pod njegovom kontrolom se nalazi proizvodnja i sekrecija hormona T3 i T4.
Uloga i uticaj hormona štitne žlezde na organizam je višestruki: bitni su za razvoj, rast i polno sazrevanje, utiču na nervni sistem, pamćenje, budnost, emocionalno stanje, održavanje telesne težine, stimulišu rad srca, sintezu proteina, metabolizam ugljenih hidrata, triglicerida, holesterola.


TSH se analizira kod procene funkcije štitne žlezde i  efikasnosti lečenja  bolesti.

Kolika će biti sekrecija TSH iz hipofize zavisi od nivoa tiroksina (T4): nizak nivo T4-veća sekrecija TSH.
Promene i oscilacije u lučenju TSH mogu se naći u sklopu različitih akutnih i hroničnih bolesti, a da ne postoje poremećaji funkcije štitne žlezde.


T4 u krvi cirkuliše vezan za proteine i u slobodnom obliku (fT4). Biološki aktivan je samo fT4. Nivo T4 se menja kod slučajeva gde postoji promena vezujućih proteina, tako da je tada bolji pokazatelj funkcije štitne žlezde fT4.

T3 u krvi cirkuliše slobodan (fT3) i vezan za proteine. Obično se određuju posle TSH i T4 ako rezultati to zahtevaju.

Kalcitonin se određuje pri sumnji na karcinom, kao pomoć u dijagnostici. Obično su vrednosti kalcitonina povišene kod medularnog karcinoma štitne žlezde.
Uopšteno povišene vrednosti ukazuju da je funkcija štitne žlezde smanjena, dok snižene vrednosti idu u prilog povišene funkcije štitne žlezde.


Dijagnoza se ne može postaviti samo na osnovu laboratorijskih rezultata. Potrebno je uraditi i dodatne preglede.
Na vrednosti nalaza mogu uticati i određeni lekovi, tako da pri pregledu treba obavestiti lekara ukoliko koristite lekove.

...
Pročitajte više