Gojaznost u predelu stomaka je veoma ucestala, iako se uglavnom posmatra kao estetski problem , ona nije nimalo bezazlena pojava i moze biti veoma ozbiljna zdravstvena pretnja, Kao najcesce komplikacije javljaju se povisene masnoce u krvi, bolesti bubrega, ateroskleroza, ostecenje srca i krvnih sudova, poviseni krvni pritisak, dijabetes....

Gojaznost oko stomaka
02
Sep
2017
Sub

Gojaznost  u predelu stomaka je veoma ucestala, iako se uglavnom posmatra kao estetski problem , ona nije nimalo bezazlena pojava i moze biti veoma ozbiljna zdravstvena pretnja, Kao najcesce komplikacije javljaju se povisene masnoce u krvi, bolesti bubrega, ateroskleroza, ostecenje srca i krvnih sudova, poviseni krvni pritisak, dijabetes....


Pored nepravilne ishrane na pojavu i razvoj ovih bolesti utice i prekomerna i nekontrolisana hemizacija koja je prisutna u procesu gajenja i prerade namirnica. Gojaznost se definise kao povecanje telesne tezine u odnosu na idealnu  tezinu za 15%. prema rasporedu masnog tkiva, dva osnovna tipa gojaznosti su zenski (ginoidni) i muski ili (androidni). Gojaznost kod zene je uglavnom ginoidna ili kruskolika, odlikuje se  nakupljanjem i talozenjem masnog tkiva i to najvise na butinama, karlicnom pojasu, na bedrima i u predelu zadnjice. Kod ovakvih slucajeva mogu da se jave degenerativne promene na globovima, otezano kretanje, oboljenja disajnih organa i prosirene vene."


Androidna gojaznost ili jabukolika cesca je kod muskaraca i karakterise se deponovanjem masnog tkiva u predelu gornjeg trbuha, ramenog pojasa kao i oko  unutrasnjih organa. Gojaznost je kod ovog tipa udruzena i sa povecanim rizikom od nastanka bolesti srca, visokog krvnog pritiska, secerne bolesti...Smatra se da je savremeni nacin zivota, koji podrazumeva konzumiranje nezdravih, industrijski preradjenih namirnica bogatih secerom i zasicenim mastima, preterano konzumiranje alkohola posebno "naizgled bezazlenog piva", previse sedenja su glavni krivci za pojavu kakva je gojaznost u predelu stomaka i  gojaznost u celini. S druge strane nagomilavanje masnih naslaga mogu biti posledica naslednog faktora, metabolickih ili endokrinih poremecaja, intolerancija i alergije na hranu,  razne psihicke tramume, tumori, pa i medikamenti, najcesce kortikosteroidi i antidepresivi.


Lecenje gojaznosti je proces koji trazi strpljenje i vreme, tako da rigorozne dijete koje "obecavaju" brzo i lako skidanje kilograma, daju rezultate samo u prvo vreme, a izgubljene masnoce se ekspresno vracaju nazad. Stoga se pre svega treba posavetovati sa lekarom i nutricionistom koji ce proceniti psiho-fizicko stanje osobe, a zatim propisati odredjeni rezim ishrane i dati smernice kako da se uspostavi naruseni balans u organizmu.

 

Autorski tekst: Fiziokinezis Beograd - Fizikalna medicina i masaža


Podelite sa prijateljima